Ilu uchodźców aktualnie zatrudniacie? Po wybuchu wojny w Ukrainie zatrudniliście tamtejszych pracowników w warszawskim biurze, prawda?
Po agresji Rosji na Ukrainę przyjęliśmy naszych pracowników z kijowskiego biura i pomogliśmy w ich relokacji. Osobom, które były zainteresowane relokacją na czas konfliktu oferowaliśmy wsparcie i pomoc. Naszym celem było nie tylko przeniesienie pracowników, ale także umożliwienie im pracy w naszych biurach oraz zapewnienie opieki ich rodzinom. Obecnie w polskim oddziale zatrudniamy 15 osób. Jednocześnie objęliśmy szerokim wsparciem finansowym, psychologicznym i logistycznym naszych pracowników z Ukrainy, którzy zdecydowali się pozostać w Kijowie.
Warto dodać, że nasi pracownicy byli bardzo zaangażowani w pomoc osobom uciekającym przed wojną. Powstała m.in. inicjatywa 4U Hub, czyli centrum wsparcia dla matek z dziećmi z Ukrainy.
Iloma wolnymi miejscami pracy aktualnie dysponujecie? Czy wszystkie rekrutacje są
otwarte na uchodźców?
Aktualnie dysponujemy 75 wolnymi miejscami pracy. Wszystkie rekrutacje, jakie prowadzimy w tym momencie, kierowane są również do osób z doświadczeniem uchodźczym. Co ważne, na niektóre stanowiska nie wymagana jest znajomość języka polskiego, wystarczy biegły angielski. Na co dzień pracujemy w międzynarodowym środowisku, które wspiera różnorodność, dlatego jesteśmy przekonani, że osoby z doświadczeniem uchodźczym, nie tylko z Ukrainy, mogą znaleźć u nas przyjazne i otwarte miejsce pracy.
Czy miejsca pracy, które mogą zostać objęte przez cudzoziemców są wyselekcjonowane czy prowadzicie jedną rekrutację?
Nie prowadzimy specjalnych rekrutacji, które byłyby dedykowane wyłącznie osobom z doświadczeniem uchodźczym. Każdy może ubiegać się o stanowisko, które najbardziej mu odpowiada. Wszystkie nasze aktualne oferty pracy można śledzić na profilu dentsu Polska na LinkedIn, podane są też dane kontaktowe do osób prowadzących daną rekrutację, co pozwala na szybki kontakt, jeśli kandydat chce poznać więcej szczegółów dotyczących interesującego go stanowiska lub po prostu porozmawiać o pracy w dentsu Polska.
Czy zatrudniając uchodźców, przygotowaliście dedykowany im program wdrożeniowy?
Prowadzimy działania umożliwiające przeszkolenie i nabycie przez osoby z naszego ukraińskiego biura kompetencji, które pozwolą im na działanie w projektach realizowanych dla dentsu w całej Europie. Z jednej strony jest to program dentsu Refugee Alliance, realizowany przez Polskę, Węgry oraz kraje DACH, w ramach którego 60 osób w toku 2 miesięcznych szkoleń zdobyło wiedzę i praktyczne kompetencje w obszarze digital marketingu na ścieżkach Salesforce, Adobe, Programmatic – i za chwilę startujemy z drugą edycję tego programu; z drugiej strony, dbamy także o doszkolenie pracujących w polskim biurze osób z doświadczeniem uchodźczym, zapewniając im jednorazowy budżet na dodatkowe szkolenia profesjonalne oraz umożliwiając uczestnictwo w kursach języka polskiego.
Czy dbacie w jakiś szczególny sposób o integrację pracowników – z doświadczeniem uchodźczym i Polaków?
Podejmujemy wiele inicjatyw, które mają na celu integrację naszych pracowników np. ostatnio zorganizowaliśmy wspólne gotowanie. W naszej siedzibie na ul. Czerskiej odbyły się też warsztaty i kiermasz produktów ukraińskich, które przygotowały osoby z doświadczeniem uchodźczym, które korzystają z przestrzeni jaką oferujemy w ramach 4U Hub. Osoby te uczestniczą również we wszystkich firmowych wydarzeniach, a ich dzieci korzystają z naszego dziennego przedszkola – Day Care.
Jakie dodatkowe inicjatywy włączające i na rzecz uchodźców realizujecie?
Chcemy działać długofalowo i odpowiedzialnie. Dlatego stworzyliśmy centrum wsparcia 4U Hub aby ukraińskie matki i dzieci mogły spędzić czas wspólnie, we wspólnym kręgu kulturowym ze wsparciem ekspertów, w przytulnym i bezpiecznym miejscu, w którym mogą uzyskać, m.in. wsparcie z zakresu konsultacji prawnych, psychologicznych, medycznych. W ramach 4U Hub dostępny jest także dedykowany punkt dla dzieci, gdzie mogą pobyć razem, pobawić się, kafejka dla matek z dostępem do Internetu i kawą.
Wspieramy także osoby z doświadczeniem uchodźczym i ich opiekunów w zakresie produktów spożywczych i higienicznych.
Jaką wartość dodaną dla biznesu widzicie w zatrudnianiu uchodźców?
Głęboko wierzymy w różnorodność oraz w to, że wartości w biznesie nadają mu głębszy sens. Są one podstawą do wywarcia pozytywnej zmiany w społeczeństwie i otaczającym nas świecie. Osoby z doświadczeniem uchodźczym wnoszą w nasze szeregi nową perspektywę, dzięki czemu możemy spojrzeć na biznes z trochę innej strony i wiele się od nich nauczyć. Jesteśmy globalną organizacją, która stawia na inkluzywność. Tworzymy przyjazne i otwarte miejsce pracy dla każdego, w tym dla osób, które z różnych powodów muszą opuścić swoją ojczyznę.