
Jak dokładnie wygląda program wsparcia uchodźców, który realizujecie?
W momencie, kiedy wybuchła wojna nie byliśmy przygotowani na to co nas czeka, wiedzieliśmy natomiast jedno – że wszyscy chcemy pomóc. Nasze zaangażowanie i pomoc skupiliśmy na naszych pracownikach z biura i fabryk na Ukrainie oraz ich rodzinach. W pierwszych dniach zorganizowaliśmy osoby które pełniły dyżury i przyjmowały informacje o osobach przybywających do Polski, szukaliśmy tymczasowych hoteli na terenie Polski a członkowie zespołów sprzedażowych odbierali ich na granicy i odwozili w bezpieczne miejsce. Brzmi dość prosto, ale ten okres był dla nas wszystkich bardzo emocjonalny i stresujący.
Kolejnymi działaniami które podjęliśmy to zbiórki najpotrzebniejszych artykułów zarówno higienicznych, ubrania, pościele i zdecydowaliśmy się z naszego biura utworzyć Motel PepsiCo. W gabinetach powstały pokoje, sale zabaw dla dzieci a z Kantyny – stołówka z cateringiem, który dostarczał ciepłe posiłki. Powstała oczywiście też cała logistyka, pracownicy – wolontariusze, którzy byli odpowiedzialni za zakwaterowanie, pomoc w codziennych sprawach, zakupy, zamówienia. Szybko też zorganizowaliśmy grupę Opiekunów Rodzin, którzy wspierali od samego początku przybywające rodziny w zadomowieniu się, szukali mieszkań, podpisywali umowy, pomagali w załatwieniu dokumentów, przedszkoli itp.
Kolejnymi etapami było wsparcie w poszukiwaniu pracy wewnętrznie w PepsiCo jak i zewnętrznie. Uruchomiliśmy skrzynkę mailową do kontaktu z zespołem rekrutacji dla wszystkich osób zainteresowanych podjęciem pracy w naszych strukturach, prowadziliśmy wstępne wywiady by znaleźć odpowiednie dla nich role, udało nam się również zorganizować infolinię oraz dyżury rekruterów w Motelu PepsiCo.
Część osób udało się przenieść do naszych polskich struktur a dla pozostałej części osób– zdecydowaliśmy się na nawiązanie współpracy z jedną z większych agencji rekrutacyjnych, która wsparła naszych podopiecznych w przygotowaniu CV, przekazaniem wiedzy o polskim rynku pracy, przygotowaniem do rozmów rekrutacyjnych, organizacją sesji coachingowych czy targach pracy z pracodawcami.
Czy jesteście w stanie podzielić się informacją, ilu zagranicznych obywateli (nie tylko z Ukrainy) aktualnie zatrudniacie? Jakie najczęściej stanowiska są przez nich zajmowane?
Różnorodność i Inkluzywność naszych zespołów jest głęboko w naszym korporacyjnym DNA, nie tylko w kontekście narodowości pracowników, ale również płci, osobowości, doświadczeń czy też stylu pracy. Ale mówiąc o kontekście innej narodowości niż polska w strukturach Warszawskich zatrudniamy ponad 60 osób, natomiast w Krakowie w naszym Global Business Centre ponad 200 (40 % wszystkich zatrudnionych osób). Osoby te, pracują w różnych zespołach od IT, Finanse, Transformacja, Wsparcie Sprzedaży.
Iloma wolnymi miejscami pracy dysponujecie aktualnie – z wyszczególnieniem województwa mazowieckiego?
Jest to ponad 200 wakatów w Polsce i ponad 100 w województwie mazowieckim. Nie wyszczególniamy też ról dla uchodźców, niektóre role nie wymagają bardzo dobrej znajomości języka polskiego i jeśli jest match doświadczenia kandydata i naszych oczekiwań – mamy to 😊
Czy zatrudniając uchodźców, macie dla nich specjalny program wdrożeniowy? Kursy doszkalające, językowe?
Osoby te, pracują zwykle w zespołach komunikujących się na co dzień w języku angielskim, więc dla dużej większości kwestia języka polskiego nie jest barierą. Niemniej dla naszych pracowników z Ukrainy i ich rodzin zorganizowaliśmy intensywny, kilkumiesięczny kurs języka polskiego 😊
Jaką wartość dodaną dla firmy ma zatrudnianie uchodźców? Jakie korzyści czerpie biznes z włączania uchodźców w strukturę firmy?
Większość osób, które przyjechały do Polski to osoby wykwalifikowane, z dobrym wykształceniem i doświadczeniem. Nie wszyscy byli pracownikami PepsiCo Ukraina a bardzo często członkami rodzin bądź znajomi naszych pracowników. W tak dużej organizacji jak PepsiCo zawsze mamy kilkanaście otwartych wakatów w Polsce i kilkadziesiąt w Europie. Dzięki doskonałej współpracy z biznesem oraz jasności celu w systemie pomocy, który stworzyliśmy udało nam się w krótkim czasie cześć z otwartych rekrutacji uzupełnić osobami z Ukrainy. Ponadto, współpraca z pozostałymi rynkami PepsiCo w Europie (w szczególności z Rumunią, która również przyjęła wielu uchodźców) pozwoliła na wymianę doświadczeń i podejścia w kontekście tworzonego parasola pomocy. Dało to tym osobom szanse na zdobycie pracy w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. Niezaprzeczalna wartość wynikająca z zatrudniania uchodźców to lekcja ogromnego szacunku, tolerancji dla innego sposobu myślenia czy działania oraz – szczególnie w perspektywie toczących się cały czas działań wojennych – zjednoczenie w stworzonym systemie pomocy ponad wszelkimi podziałami.
Jakie zalety ma praca w różnorodnym zespole? Jakie korzyści wynikają z zarządzania międzynarodowym teamem?
Dzięki wysokim kompetencjom i różnorodnym doświadczeniom w pracy z innymi niż Polska rynkami zatrudnione osoby wniosły do naszej organizacji niezaprzeczaną wartość jaką jest zaangażowanie i unikalna wiedza. Jednocześnie lokalnym zespołom pozwoliło to na spojrzenie niejednokrotnie na dane zagadnienie inaczej, poszerzyć punkt widzenia, czerpać z różnic kulturowych czy choćby rozmawiać na co dzień w języku angielskim – bo pomimo pozornego podobieństwa języka polskiego i ukraińskiego to właśnie angielski jest przez nas najczęściej wykorzystywany w kontaktach biznesowych.