
Ilu obywateli Ukrainy (a może również innych narodowości) aktualnie zatrudniacie? Czy ich ilość znacznie zwiększyła się po wybuchu wojny?
Z myślą o uchodźcach poszukujących w Polsce pracy, Żabka stworzyła specjalną platformę z ofertami pracy zarówno w centrali, centrach dystrybucyjnych, współpracujących z siecią spółkach jak i w sklepach Żabka, na terenie całego kraju. Portal https://praca.zabka.pl/, od momentu jego uruchomienia w pierwszej połowie marca br., funkcjonuje również w języku ukraińskim. Platforma cieszy się dużym zainteresowaniem. Obecnie znajduje się na niej ponad 70 ofert, zróżnicowanych pod względem formy zatrudnienia, godzin pracy czy wymaganego doświadczenia. Aktualne oferty dotyczą pracy w sklepach Żabka w charakterze sprzedawcy lub przy dokładaniu towaru w sklepie oraz w centrach logistycznych sieci jako operator wózka widłowego. Osoby, które nie znalazły na platformie odpowiedniego dla siebie stanowiska, mogą wypełnić formularz zgłoszeniowy zawierający standardowe informacje dotyczące doświadczenia czy umiejętności. Wówczas pracownicy call centre przeprowadzą rozmowę z kandydatami i postarają się dopasować odpowiednią do ich kwalifikacji oraz miejsca pobytu ofertę.
Ile wolnych miejsc pracy aktualnie posiadacie – takich, które mogą zostać zajęte przez obywateli Ukrainy? I iloma wolnymi miejscami pracy dysponujecie w województwie mazowieckim?
Obecnie na platformie praca.zabka.pl dostępnych jest ponad 20 ofert pracy w sklepach oraz centrach logistycznych Żabki zlokalizowanych w woj. mazowieckim.
W czerwcu br. uruchomiona została także rekrutacja pracowników do nowego centrum logistycznego Żabki – jednego z największych i najbardziej innowacyjnych centrów logistycznych w Europie – które powstaje koło Radzymina pod Warszawą. Łącznie znajdzie w nim pracę ponad 600 osób, w tym ponad 200 osób zatrudnionych bezpośrednio przez nas oraz 400 osób we współpracujących z naszą siecią firm. Aktualne oferty pracy w centrum logistycznym Żabki k. Radzymina dostępne są na stronie https://www.pl.gigroup.com/oferty/zabka oraz na portalach rekrutacyjnych.
W związku z rozwojem sieci sklepów, nieustannie poszukiwani są również kandydaci chętni poprowadzić własny biznes w ramach franczyzy z Żabką. Z siecią współpracuje już kilkadziesiąt osób o innym pochodzeniu niż polskie, z których najliczniejszą grupą otwierającą swoje sklepy są przedsiębiorcy zza wschodniej granicy, w tym z Ukrainy. Co ważne, warunki uruchomienia sklepu z Żabką dla obcokrajowców są zbliżone do tych dla obywateli Polski. Obcokrajowcy – tak, jak kandydaci z Polski – muszą przejść pomyślnie etap rekrutacji i szkoleń. Dodatkowo, w ramach certyfikacji językowej, odbywają test – wymagana jest znajomość polskiego na poziomie nie niższym niż B2. Powinni też mieć zdolność założenia własnej działalności gospodarczej, co najmniej 20 lat oraz wykształcenie ponadpodstawowe. Osoby bez polskiego obywatelstwa i pochodzące z kraju nienależącego do Unii Europejskiej, muszą okazać też zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Jakie najczęściej stanowiska pracy obejmują uchodźcy?
Uchodźcy z Ukrainy mogą podjąć pracę zarówno w centrach logistycznych sieci Żabka, do których poszukiwani są m.in. kierowcy, operatorzy wózków widłowych czy pracownicy kompletacji, oraz w siedzibie organizacji. Znajdują oni także zatrudnienie w prowadzonych przez franczyzobiorców sklepach Żabka. Na pracowników z Ukrainy otwarte są także należące do Grupy Żabka spółki Maczfit (pracownicy produkcyjni, transport) oraz Lite e-Commerce (kompletacja, transport).
Czy zatrudniając obywateli Ukrainy, macie dla nich specjalny program wdrożeniowy? Widziałam na stronie, że Żabka pomaga w wynajmie mieszkania, oferuje bony żywnościowe – czy mogę uzyskać konkretne informacje na temat tego programu wsparcia?
Solidaryzując się ze społecznością ukraińską, Żabka podjęła decyzję o finansowaniu wynajmu mieszkań dla rodzin swoich pracowników, współpracowników oraz franczyzobiorców, którzy ściągają rodziny do Polski. Jednocześnie organizuje transport dla rodzin pracowników z granicy do miejsc pobytu w Polsce. Dofinansowuje także koszty wynajmu mieszkań dla uchodźców z Ukrainy. Dotychczas zorganizowała zakwaterowanie dla blisko 350 osób.
Świadcząc dodatkową pomoc na terenie centrów logistycznych, firma powołała punkty konsultacyjne, które obsługują pracowników Żabki, pracowników firm mikserskich i transportowych oraz franczyzobiorców. Celem działania punktów jest udzielanie informacji na temat oferowanego przez Żabkę wsparcia w zakresie m.in. pomocy psychologicznej i prawnej, wsparcia logistycznego i materialnego w transporcie osób znad granicy polsko-ukraińskiej, poszukiwania i dofinansowania lokali mieszkaniowych oraz pozyskiwanie informacji na temat potrzeb osób wymagających wsparcia, zarówno w zakresie wiedzy, jak i konkretnej pomocy materialnej, prawnej czy logistycznej.
W efekcie znacznego zainteresowania wsparciem prawnym firma uruchomiła również specjalną infolinię prawniczą. Infolinia obsługuje wyłącznie kwestie związane z sytuacją w Ukrainie i przeznaczona jest dla pracowników, współpracowników i franczyzobiorców oraz pracowników sklepów Żabka.
Jednocześnie wszystkim potrzebującym franczyzobiorcom i sprzedawcom Żabka zapewnia wsparcie psychologiczne. Zaangażowała się także w poszukiwania psychologów, którzy mogliby pomagać rodzinom na miejscu. Oferta pomocy uchodźcom została rozszerzona o wsparcie psychologiczne, prawne i finansowe w języku ukraińskim. Uchodźcy otrzymują również pakiety na start – z podstawowymi artykułami żywnościowymi i higienicznymi.
Czy jako organizacja oferujecie kursy języka polskiego, kursy doszkalające, etc.?
Oferowanym przez Żabkę stanowiskom towarzyszy pełna opieka – uchodźcom z Ukrainy firma zapewnia m.in. dofinansowanie do nauki języka polskiego.
Czy dbacie w jakiś sposób o integrację pracowników z Polski i Ukrainy?
W integracji pracowników z Polski i Ukrainy pomagają asystentki kulturowe.
Żabka udostępniła także pracownikom wewnętrzną platformę, w ramach której wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje oferty pomocy, przekazania darów, czy zasygnalizować zapotrzebowanie na wsparcie dla rodziny z Ukrainy. W specjalnie uruchomionej aplikacji „PomagaMY” znajduje się lista wszystkich zgłoszeń oraz możliwość dodawania swoich ofert lub zgłaszania zapotrzebowania.
Jakie inne projekty na rzecz uchodźców realizujecie jako organizacja?
Żabka w pełni solidaryzuje się ze społecznością ukraińską. Wielu obywateli Ukrainy to jej pracownicy, franczyzobiorcy lub ich współpracownicy, dlatego firma niezwłocznie zadeklarowała gotowość do udzielenia niezbędnej pomocy. Dodatkowo, w ramach Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji podjęła działania w sprawie wprowadzenia ułatwień w zakresie pozwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy oraz ich zamieszkania w Polsce. Dołączyła także do ponad 250 organizacji, które zadeklarowały swoją pomoc w ramach inicjatywy „Tech To The Rescue”. A zespół Żabka Future, jednostki biznesowej odpowiedzialnej za innowacje i technologie, wyraził gotowość do wspierania pro bono ukraińskich organizacji pozarządowych w zakresie technologii.
Żabka zorganizowała 4 pociągi pomocowe. Pociągi towarowe z pomocą humanitarną dla ludności cywilnej zostały wysłane przez Grupę Żabka oraz jej inwestorów – CVC Capital Partners oraz Partners Group. Znalazło się w nich po 60 ton żywności o długim terminie ważności, wody oraz niezbędnych środków higienicznych. Pociągi z pomocą humanitarną zostały zorganizowane we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, który zapewnił transport do Ukrainy, a właściciele Żabki pokryli koszty przekazywanego towaru.
Łącznie Żabka przekazała ponad 525 ton żywności oraz niezbędnych artykułów higienicznych we współpracy z partnerami m.in: Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą, Polskim Czerwonym Krzyżem. Pomoc dotarła m.in. do: punktu sztabu kryzysowego podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Korczowej, przejścia granicznego Hrebenne-Rawa Ruska, Dołhobyczów-Uhryniw, Zosin i Dorohusk, a także na dworce PKP w Przemyślu i Warszawie. Żabka wysłała również pomoc dla ludności cywilnej na Ukrainie, która trafi m.in. do Łucka, Kijowa i Dniepra.
W pomoc zaangażowała także klientów swoich sklepów. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkowników naszej aplikacji mobilnej Żappki – którzy chętnie wymieniali punkty lojalnościowe zbierane w czasie zakupów, czyli tzw. żappsy, na cegiełki charytatywne – oraz klientów, którzy zdecydowali się przekazać datki za pośrednictwem płatności bezgotówkowych, zorganizowano pociąg do Kijowa z 60 ton żywności z długim terminem ważności, wody oraz niezbędnych środków higienicznych o wartości 1 mln zł.
Bardzo ciekawa jest również kwestia Asystentów Kulturowych – czym zajmują się na co dzień, jaką pełnią rolę w organizacji?
Aby pomóc osobom innych narodowości lepiej się zintegrować, Żabka stworzyła stanowisko asystentki kulturowej – osoby, która sama ma doświadczenie emigranckie i doskonale zna konteksty kulturowe oraz społeczne z tym związane, by Żabkę, jako firmę złożoną głównie z Polaków i Polek, nauczyć współfunkcjonowania z tymi osobami, a jednocześnie pomóc zaadaptować się pracownikom i pracownicom z innych krajów w nowej dla nich rzeczywistości społecznej i kulturowej. W centrali firmy w Poznaniu zatrudnione są asystentki kulturowe oraz specjaliści ds. rekrutacji płynnie komunikujący się w języku ukraińskim, którzy wspierają programy firmy i pomagają pracownikom w koniecznych formalnościach. Od maja asystentka kulturowa jest też w każdym Centrum Logistycznym sieci Żabka. Asystentki kulturowe zajmują się integracją i wdrażaniem osób emigranckich oraz osób uchodźczych z Ukrainy. Badają ich potrzeby, ułatwiają kontakt z instytucjami oraz oferują pomoc w wielu innych kwestiach związanych z pracą i życiem w Polsce.